DOKTOR ČUBRILO UPOZORAVA: Rasol ne smije da se pije čist jer uništava crijeva – Samo ako se ovako uzima podiže imunitet do maksimuma
Kiseli kupus, jelo koje je neizostavno na srpskim trpezama tokom zimskih meseci, može biti i prilično težak za želudac. Još jednom, sve se svodi na to kako ga konzumiramo.
Objašnjenje je u našem pogrešnom pristupu prema njima, rekao je profesor dr Dejan Čubrilo, profesor fiziologije na Medicinskom fakultetu u Kragujevcu i stručnjak za medicinu sporta.
“Tvrdnju da plinove uzrokuju kiseli krastavci i kupus iznose oni koji to iskuse. Međutim, ovo prvo teško da dovodi do plinova. Kako to? Jednostavno dodajte žlicu rasola u čašu vode; nikada se ne smije piti čisto ..
Naši ljudi pokazuju čudne navike. Kad bih u ovom trenutku pio nerazrijeđen rasol, ne samo da bih imao plinove, već bi mogao uzrokovati i mnogo ozbiljnije probleme s crijevima dovoljno bakterija”, navodi profesor.
Profesor Čubrilo pojašnjava da način na koji konzumiramo kiseli kupus, koji je nezaobilazni dio srpske trpeze tijekom zimskih mjeseci, može dovesti i do toga da bude prilično težak za želudac.
Smatra da je optimalan pristup prvo procijeniti vlastito tijelo kako bi se utvrdila količina koja stvara problem u našim crijevima. Evo metode kako to postići…
“Počnete s malom količinom, u početku je sameljete, popijete s vodom, a ako primijetite bilo kakve nuspojave, trebali biste se suzdržati od upotrebe. To služi kao test koji pokazuje da tanko crijevo možda ne funkcionira ispravno i da razine enzima možda nisu dovoljne, shvatite da ste pogriješili”, primjećuje profesor i nastavlja:
“Crijeva su vam se istrošila zbog načina života. Trebali biste početi s manjom količinom kako bi se crijeva oporavila, a onda to možete jesti”, zaključio je.