Ne Bacajte Ljuske od Jaja! Obesite ih u Bašti – Razlog će vas iznenaditi!

0
497847436_996308489287069_6059016828594850885_n

U savremenom vrtlarstvu, sve više ljudi otkriva vrednost prirodnih, kućnih “otpada” kao što su ljuske od jaja. Ono što obično završi u kanti, zapravo može imati višestruku primenu u vašoj bašti – i to bez dodatnih troškova. Ljuske od jaja sadrže kalcijum, magnezijum, fosfor i tragove drugih minerala koji su dragoceni za rast i zdravlje biljaka.
Ali tu se ne završava njihova vrednost. Osim što obogaćuju zemlju, ljuske od jaja mogu biti i fizička prepreka za štetočine, prirodni repelent, pa čak i način da sačuvate sadnice. Posebno zanimljivo je to što ih mnogi vrtlari vešaju po svojoj bašti – i ne bez razloga.

Evo zašto bi trebalo da čuvate ljuske i koristite ih u svom vrtu:
Prirodni izvor kalcijuma za biljke

Ljuske su sastavljene gotovo u potpunosti od kalcijum-karbonata, koji je neophodan za razvoj jakih ćelijskih zidova biljaka. Posebno je koristan za paradajz, papriku i tikvice, jer sprečava pojavu truleži na kraju ploda (tzv. blossom end rot).

Zaštita od puževa i insekata
Usitnjene ljuske imaju oštru ivicu koja deluje kao fizička prepreka za puževe i gusenice. Ako ih pospete oko biljke, ti neželjeni gosti će dobro razmisliti pre nego što pokušaju da pređu tu barijeru.

Kompostiranje
Ljuske od jaja se savršeno uklapaju u kompost. Dodavanjem u kompostnu hrpu obogaćujete mešavinu važnim mineralima i ubrzavate razlaganje organskog materijala.

Poboljšavanje strukture zemljišta
Kada se usitne i zakopaju u zemlju, ljuske poboljšavaju drenažu i provetravanje tla, naročito u teškim glinovitim zemljištima.

Prirodne saksije za sadnice
Polovine ljuski od jaja mogu poslužiti kao mini saksije za uzgoj sadnica. Dovoljno je da napravite malu rupicu za drenažu, dodate malo zemlje i posadite seme. Kada dođe vreme za presađivanje, samo stavite celu ljusku u zemlju – ona će se vremenom razgraditi.

Vešanje ljuski u bašti kao zaštita od ptica i glodara
Obesiti ljuske na končiće duž redova povrća može pomoći da se odvrate ptice i miševi. Sjajna površina ljuske i njihovo ljuljanje na vetru deluju zbunjujuće na životinje koje bi mogle da oštete biljke.

Pomoć u kontroli pH vrednosti zemljišta
Zbog svoje bazne prirode, ljuske mogu pomoći da se neutralizuje previše kiselo zemljište, što mnogim biljkama više odgovara.

BONUS: Napravite prašak od ljuski – prirodno mineralno đubrivo za celu sezonu
Jedan od najefikasnijih načina da maksimalno iskoristite ljuske jeste da ih osušite i sameljete u fini prah. Evo kako:

Prvo dobro operite ljuske i ostavite ih da se potpuno osuše (možete ih ostaviti na suncu ili u rerni na niskoj temperaturi).

Nakon toga ih usitnite u blenderu ili mlinu za kafu dok ne dobijete praškastu strukturu.

Ovaj prah možete čuvati u tegli i koristiti tokom cele sezone.

Kako ga koristiti:
Pospite oko biljaka pri zalivanju da obogatite zemlju kalcijumom.
Dodajte ga u kompost da pojačate mineralnu vrednost.
Pomešajte sa zemljom za saksijske biljke – idealno za začinsko bilje i cveće.
Ova metoda osigurava brže upijanje hranljivih materija jer se prah brže razgrađuje nego cela ljuska.

Zaključak
Ljuske od jaja nisu samo kućni otpad – one su pravi blagoslov za baštovane. Bilo da ih koristite kao izvor hranljivih materija, sredstvo za zaštitu biljaka ili čak kao deo “baštenske dekoracije” u vidu visećih prepreka za štetočine, ljuske će vam pomoći da imate zdravije biljke i bogatiji prinos, bez hemikalija i dodatnih troškova.
Učinite vašu baštu pametnijom – sledeći put kada napravite omlet ili ispečete kolač, setite se da ljuske ne bacate, već ih sačuvate. Vaše biljke će vam biti zahvalne.

Odgovori

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Obavezna polja su označena sa * (obavezno)