AKO IMATE GNIJEZDO LASTAVICA, nipošto ga ne dirajte: Evo šta ono znači prema narodnom vjerovanju

Lasta – glasnica sreće i blagostanja
Lasta je imala višestruko značenje za naše pretke. Iako se kaže da “jedna lasta ne čini proljeće”, ljudi su se i toj jednoj, prvoj koju ugledaju, radovali kao najdražem gostu.
Njezin dolazak označavao je kraj zime – što je nekada bilo izuzetno dragocjeno, posebno u vremenima kada su se seljaci bojali dugih i teških zima.
Ova ljupka ptica s ugodnim glasom iz nekog razloga voli boraviti blizu ljudi, nerijetko svija gnijezdo uz sam rub kuće. Kada bi seljaci ugledali lastino gnijezdo, a posebno kad bi se iz njega začuo cvrkut mladunaca, u njima bi se probudila radost – taj prizor bio je pouzdan znak sreće, napretka i blagostanja.
Stariji su se posebno veselili jer se vjerovalo da lasta donosi unučad. Novorođenče se u nekim krajevima zvalo “lašče” – mala lasta, i to ime znalo se zadržati i godinama.
Lastino se gnijezdo nikada ne dira. Čak i u doba proljetnih radova, mora ostati netaknuto i neuznemireno. Tko bi ga oštetio ili povrijedio mladunce, prema narodnom vjerovanju, doživio bi veliku nesreću. To jasno govori ono što etnolozi dobro znaju – lasta je smatrana glasnicom predaka. A kad su preci zadovoljni, sve ide kako treba.
Zanimljiva narodna vjerovanja:
-Kad lasta sleti na prozor, stići će pismo ili lijepe vijesti.
-Tko je prvi put vidi u godini, treba odmah dodirnuti novac u džepu – da bi se imetak uvećavao.
-Kada laste lete nisko, očekuje se kiša – jer tada i insekti, njihova glavna hrana, silaze bliže tlu.
-Lasta simbolizira odanu ljubav, bračnu vjernost i požrtvovno roditeljstvo – sve vrijednosti koje su, kako prenosi agroklub.com, potvrđene i znanstvenim istraživanjima.
U narodnoj predaji poznate su mnoge varijante priče o seljaku koji je njegovao ozlijeđenu lastu – a ona mu se, kad je ozdravila, odužila srećom i bogatstvom.