Grah prije kuhanja nikako nemojte potapati u vodi: Umjesto toga iskoristite jednu namirnicu

0
468303901_902443355350201_6571893833039948204_n

Jeste li i vi probali?

Grah je među omiljenim namirnicama kod nas, a postoji mnogo savjeta o pravilnom načinu njegovog kuhanja. Svako ima svoj mali trik koji olakšava pripremu čuvenog vojničkog graha ili posnog prebranca. Ipak, zbog jedne materije koja se nalazi u grahu, on može izazvati probleme s varenjem.

Mahunarke, orašasti plodovi, žitarice i sjemenke spadaju u zdrave namirnice, ali mogu biti vrlo štetne za organizam zbog fitinske kiseline.

Ova kiselina veže važne elemente kao što su bakar, magnezijum, jod, željezo i cink, zbog čega se oni izlučuju iz tijela pre vremena, odnosno pre nego što mogu da pruže bilo kakvu korist našem organizmu.

Digestivni sistem ne sadrži „barijeru“ koja bi nas štitila od fitinske kiseline, koja sprečava apsorpciju minerala, bjelančevina i masti. Posljedica toga je deficit važnih nutrijenata, što može izazvati probleme u mišićno-koštanom, imunološkom i probavnom sistemu. Prema Svjetskoj zdravstvenoj organizaciji (SZO), fitinska kiselina je jedan od najčešćih uzroka anemije zbog nedostatka željeza kod vegetarijanaca, ističe endokrinologinja Zuhra Pavlova.

Koje namirnice su bogate fitinskom kiselinom?
Među namirnicama koje sadrže veliku količinu fitinske kiseline, endokrinologinja je izdvojila ovas, rižu, pšenicu, sve žitarice, grah, sočivo, kikiriki, grašak i soju. Takođe, problematični su i neki orašasti plodovi poput lešnika, badema i oraha. Veliku količinu fitinske kiseline sadrže i sjemenke suncokreta, maka, lana, tikve i sezama.
Sve ove namirnice sadrže velik broj hranjivih materija koje su potrebne tijelu, uključujući vlakna, pa zato ne treba odustati od njih, napominje Pavlova.

Kako se osloboditi fitinske kiseline?
Pavlova je navela nekoliko načina za neutralizaciju ove kiseline. Jedan od njih je toplotna obrada, koja smanjuje sadržaj fitinske kiseline za 30-35%. Najbolji učinak, međutim, postiže se potapanjem namirnica u vodu. Jedini nedostatak ove metode je što zahtijeva puno vremena, prenosi Novi.ba.
Na primjer, smeđa riža treba da se ostavi u vodi 12 sati, ovsene pahuljice 10-12 sati, bijela riža devet sati, biserni ječam šest sati… Za bolje rezultate možete dodati malo octa ili limunovog soka u vodu.
Doktorica je predložila još jedan način koji pomaže u neutralizaciji fitinske kiseline, a to je potapanje „problematičnih“ namirnica u surutku. Također, prilikom klijanja graha i žitarica, količina fitinske kiseline se smanjuje za otprilike polovinu. Kombinirana obrada namirnica je najbolji metod,

Odgovori

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Obavezna polja su označena sa * (obavezno)