Biljka koja liječi sve – Evo nekoliko razloga zašto bi svaka kuća trebala imati stolisnik!

0
494901645_991461746438410_4422227927284820086_n

Stolisnik (Achillea millefolium) je jedna od onih biljaka koje često rastu na livadama, kraj puteva i na zapuštenim mjestima, a da većina prolaznika ni ne sluti koliko se ljekovite moći krije u toj nježnoj, ali snažnoj biljci. Njegovo ime vodi porijeklo još iz antičkog doba – po legendi, Ahilej je koristio ovu biljku da zaustavi krvarenje svojih ranjenih vojnika, pa je stoga nazvan “Achillea”.
Iako izgleda skromno, stolisnik ima moćno dejstvo na zdravlje. U narodnoj medicini poznat je kao univerzalni lijek za mnoge tegobe. Njegova svestranost, dostupnost i blaga, ali učinkovita priroda čine ga idealnim saveznikom u svakodnevnim situacijama.

Šta sve liječi stolisnik?
1.Zaustavljanje krvarenja i brže zarastanje rana

Stolisnik je poznat po svojim antiseptičkim i adstringentnim svojstvima. Može se koristiti direktno na koži za tretiranje manjih posjekotina, ogrebotina ili rana. Dovoljno je svježe listove nježno izgnječiti i staviti na povrijeđeno mjesto. Tinktura od stolisnika koristi se kao prirodni antiseptik i za sprečavanje infekcija.

2.Regulisanje probave i nadutosti
Čaj od stolisnika blagotvorno djeluje na želudac i crijeva. Smiruje upale, smanjuje gasove i pospješuje probavu. Posebno je koristan kod sporog varenja, nadutosti i blage dijareje. Takođe pomaže u otklanjanju grčeva, što ga čini korisnim i kod menstrualnih bolova.

3.Pomoć kod menstrualnih tegoba
Stolisnik je poznat i kao “ženska biljka” jer reguliše menstrualni ciklus, ublažava bolove i smanjuje obilna krvarenja. Tinktura ili čaj pomažu u ravnoteži hormona i smanjenju napetosti tokom PMS-a. Redovno korištenje može značajno poboljšati kvalitet života žena koje pate od neredovnih ili bolnih ciklusa.

4.Umirujući učinak na tijelo i um
Osim što liječi tijelo, stolisnik ima i umirujuće djelovanje na nervni sistem. Koristi se kod blage nervoze, stresa, tjeskobe i nesanice. Topla šolja čaja od stolisnika u večernjim satima može biti odličan način da se tijelo i um pripreme za miran san.

5.Snižavanje povišene tjelesne temperature
Zahvaljujući svom dijaforetskom djelovanju (pospješuje znojenje), stolisnik se koristi kod prehlada i gripa. Pomaže u snižavanju temperature i jača prirodnu odbranu organizma. Često se koristi u kombinaciji s lipom i kamilicom kao prirodni lijek za prehlade.

Kako koristiti stolisnik?
Čaj – najčešći način upotrebe. Kašičica sušenih cvjetova i listova prelije se šoljom ključale vode, ostavi da odstoji 10 minuta, pa se procijedi. Piti dvije do tri šolje dnevno kod konkretnih tegoba.

Tinktura – jači oblik, uzima se u kapima (obično 15–30 kapi razblaženih u vodi, 2–3 puta dnevno). Priprema se maceracijom svježih ili suhih dijelova biljke u alkoholu.

Oblozi – za vanjsku upotrebu kod rana, iritacija, ugriza insekata. Priprema se jači čaj, u kojem se natopi tkanina i stavlja na kožu.

Kupke – za umirenje cijelog tijela i kože. Nekoliko šaka sušene biljke prokuva se i doda u kadu s toplom vodom.

Kada i kako brati stolisnik?
Stolisnik cvjeta od juna do septembra. Najbolje ga je brati ujutro, po suhom vremenu, kada su ljekovita svojstva najizraženija. Koriste se cvjetne glavice i gornji dijelovi stabljike. Suši se na sjenovitom i prozračnom mjestu, a zatim čuva u staklenim teglama, dalje od vlage i svjetla.

Napomena
Iako je stolisnik blag i prirodan, kod nekih osoba može izazvati alergijsku reakciju, posebno ako su osjetljivi na biljke iz porodice glavočika (Asteraceae). Trudnice i dojilje trebaju se konsultovati s ljekarom prije upotrebe.

Zaključak
Stolisnik je tiha, moćna biljka koju vrijedi imati u kućnoj apoteci. Njegova primjena je široka – od rana do stomačnih tegoba i nervoze. Upravo zbog svoje svestranosti i blagotvornog djelovanja, s pravom nosi titulu biljke koja može „spasiti dan“. Kad se jednom uvjerite u njegove moći, teško da ćete ikad više proći pored njega ravnodušno.

Odgovori

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Obavezna polja su označena sa * (obavezno)