Porodica i zdravlje

LOVOROV LIST:Spašava srce,leči urinarne infekcije,čisti pluća,smiruje psihu!

Ulje lovora poseduje snažno protivgljivično i analegetsko dejstvo. Nezamenjiv je sastojak u terapiji kod jakih bolova, težih gljivičnih oboljenja kao što su gljivice na noktima. Smatra se jednim od najdelotvornijih prirodnih preparata za jačanje i preventivu. Osim što čisti limfni sistem, preporučuje se korišćenje kod proširenih vena.
Manje poznata činjenica je lovorovo antivirusno delovanje, idealno je rešenje kod povećane opasnosti od virusnih infekcija. Koristi se za inhaliranje kod problema sa disajnim putevima, smanjuje neugodan učestali kašalj. Podstaćiće bolje iskašljavanje i izbacivanje šlajma iz pluća.
Saznajte u daljem tekstu, zašto je dobro u svojoj kućnoj apoteci imati lovorovo ulje.

Za početak pogledajte odličan video prilog o lekovitom delovanju lovorovog lista:

Sastav i lekovitost lista od lovora
Latinski naziv lovora je Laurus Nobilis. Ova biljka je zimzeleno drvo ili žbun koji može narasti do visine od 15 m. Poreklom je sa Kariba odakle se proširio i na druge delove sveta. U našem narodu poznat je još i pod imenom lorber.
Listovi su zimzeleni, goli, kožasti i okruglasto duguasti i zašiljeni, nalaze se na kratkoj dršci. Obod lista je talasast i malo povijen. Lice im je glatko, sjajno sa zelenkasto-smeđom bojom. Kad se protrljaju mirisni su i imaju aromatični ukus. Upravo od njih se dobija eterično ulje lovora.
Lišće i plodovi od davnina imaju svoju primenu u narodnoj medicini, u kulinarstu i hortikulturi. Imali su značajno mesto u starom Rimu i Grkoj. Opisanu su u njihovoj religiji, kulturi i lekovima. Grančice lovora bile su znak najveće slave i časti.
U srednjem veku, lovorovo drvo je često bilo posađeno isped svake kuće radi zaštite i uspeha.

Jedna istorijska zanimljivost
Stari Grci i Rimljani verovali su da je lovorovo drvo služio za proročanstvo i proricanje moći? Ako bi se sklonili ispod drveta, bili bi božanski zaštićeni usled grmljevine i gromova.
U medicini, ulje lovora pripisano je mnogim terapijskim vrednostima od najranijih vremena. Preparat se dobija ekstracijom kroz destilaciju iz svežih listova.
Oko tridesetak različitih materija pronalazimo u sveže isceđenom lovorovom ulju. Ima eugenola do 45 odsto, limonena 3 posto, mircena 25 odsto, čavikola i organskih materija 10 posto i linalul 2 procenta. Ovi dragoceni enzimi su veoma korisni zbog spečavanja razvoja kancerogenih bolesti.
U sebi lovorovo ulje sadrži folnu kiselinu koja je neophodna za rad svih ćelija u ljudskom organizmu.
Eterično ulje lovora osnažuje imunitet i štiti ga pd upala tokom zimskog perioda. Stoga ga je poželjno upotrebljavati u tom periodu. Ono ima vrlo snažno protivgljivično i antibakterijsko delovanje.

Zdravstvene dobrobiti lovorovog ulja
Aromatično lovorovo ulje visoko je kotirano u aromaterapiji upravo zbog svoje jedinstvene strukture. Sadrži skoro sve elemente svih hemijskih grupa koje se nalaze u sastavu ovih prirodnih preparata. A rezultat tome je širok terapeutski spektar delovanja.
Veoma značaj je izvor vitamina kao što su A, B i C, kompleksa B6, riboflavin i mnogi drugi.

Antiseptička svojstva lovora
Rane ne treba zanemariti, čak i ako na prvi pogled izgledaju površinske. Antiseptička imovina ovog ulja štiti rane od infekcija i sprečava razvoj bakterija, a pomaže izbegavanju bolnih situacija.

Moćan je antibiotik
Ovo ulje je takođe poznato po svojim svojstvima antibiotika. To znači da inhibira svaku vrstu biotičkog rasta u organizmu, efikasno nas štiti od gljivica, mikroba i bakterija.
Postoji još jedna prednost korišćenja ovog prirodnog preparata kao antibiotika. Potpuno je bezbedan i nema nuspojava (osim ako se koristi u veoma velikim dozama). Upravo to ga razlikuje od antibiotičkih lekova dostupnih na tržištu koji utiču na druge unutašnje organa.

Dokazano delotvoran analgetik
Smanjuje bol, posebno je efikasan kod bolova nastalih od kašlja i prehlade, virusne infekcije, gripa.

Anti-neuralgično delovanje
Neuralgija je veoma bolna i zna da obuhvati gotovo celu oralnu zonu, uključujući i grlo, uši, krajnike, grkljan, ždrelo. Osnovna funkcija je podsticanje kontrakcije mišića u tkivima.
Ulje lovora je kao što smo već rekli analgetik i pomaže u olakšavanju tegoba na svoj način. Smanjuje osećaj bola u pogođenim oblastima.

Uspešno ublažava upalne procese i bolove kod artitisa
Jedna od najvažnijih prednosti lovora je njegova sposobnost da smanjuje zapaljenja u celom telu. Brzo smiruje upale i iritacije kao što su upale zglobova ili područja pogođenim artitisom.
Ulje lovora malčice zagrejte na pari i ako je još uvek toplo, lagano ga umasirajte u obolele zglobove. Medicinari savetuju još i stavljanje blagih obloga tokom noći.

Opuštajuća kupka
Dodati 10 kapi ulja lovora u toplu kupku i opustite se neko vreme u kadi. Posle kupanja utrljati ugrožena prodručja smesom koja je napravljena od 20 ml ulja semenk grožđa i 12 kapi lovora. Obucite topao i debeo bade mantil i lezite na krevet i odmarajte najmanje pola sata.

Pomaže i kod glavobolje
Jaka miogrenozna glavobolja praćena mučninom nije retka pojava među populacijom. Uglavnom, ona je kratkog daha, ali kada se često pojavljuje zna predstavljati nimalo bezazelen problem. Uzroci za nju su mnogobrojni: stres, promene pritiska, vremenski uslovi…
Ukoliko patite od jakih migrena umesto što ćete piti lekove prvo pokušajte sa ovim prirodnim preparatom. Videćete zaista bol nestaje za kratko vreme.

Protiv gljivično delovanje
Eterično ulje od lovora upotrebljava se kod težih slučajeva gljivičnih oboljenja . Njegovo dejstvo je aktivno kod šireg spektra gljivica, a dokazano deluje kod Candide.
Kod fungalnih kožnih infekcija, naročito na noktima, pored ulja čajevca i palmarose obavezno treba pridodati i manji postotak lovora.

Kako eliminisati gljivice na noktima
Za ovaj recept potrebno je:
30 odsto čajevca (ulje),
20 odsto palmarose,
10 posto etreičnog ulja lovora.

Priprema recepture:
Pomešati sve sastojke sa brzo upijajućim buka što je makadamija, lešnik ili avokado. Ovu mešavinu nanositi na upaljeno mesto 2 do 3 puta dnevno, a rezultati će se pokazati za nedelju dana.
Onihomikoza je veoma uporna, stoga budite dosledni u primeni ovog preparata.

Lovor leči limfni sistem
Ovaj prirodni preparat ima pozitivno dejstvo na celokupan limfni sistem. Utrljavanjem samo par kapljica lovora na otečene limfne žlezde daje trenutni osećaj olakšanja. Za bolju stimulaciju organizma, možete utrljati do nekoliko kapljica ulja i na solarni pleksus. Ovaj tretman je najdelotvorniji ako provedete dvadesetak minuta u sauni.
Ulje lovora nezamenljivo je kod tretmana bolnih, otečenih i varikoznih vena, od kojeg pati sve veći deo populacije.

Fenomenalan je lek za stomačne tegobe
Prirodni lek koji svakako morate isprobati je sveže ceđeno ulje lovora za želučane tegobe. Osim što umiruje nervozna creva, poboljšava i apetit.
Ublažava nadutost i gorušicu, a neizostavni enzimi , dodatno ubrzavaju razgrađivanje proteina. Sve to dovodi do poboljšanja pokretljivosti i rada creva i samim tim sprečava zatvor stolice.

ulje lovora kao lek za mnoge tegobe
U tretmanu stomačnih tegoba ovaj prirodni preparat pije se oralno. Dovoljna je jedna supena kašika dnevno, a može se staviti u blagi čaj, svega par kapi će biti sasvim dosta.

Upotreba lovorovog ulja za negu kože
Mešavinu lovorovog ulja i slatke pomorandže dodajte u vaš šampon (redovni) za kosu. Stimulisaće teme i podstaći novi rast kose. Preporučuje se sledeće doziranje:
Na 250 ml šampona dodaje se do 80 kapi ulja slatke pomorandže i 20 kapljica eteričnog lovora. Vaša kosa će posle ovog tretmana biti nahranjena i vidljivo zdravija. Takođe, možete ovu smesu predhodno otopiti u 5 mililitara biljnog ulja.

Još jedan odličan recept za masnu kosu
Šta vam treba:

30 ml biljnog ulja lešnika,
5 kapi eteričnog ulja od čajevca,
5 kapi eteričnog ulje eukaliptusa,
2 kapi ulja lovora,
i treba vam još 3 kapi eteričnog ulja mirte.

Izrada preparata:
Pomešajte sve navedene sastojke i ubacite ga u šampon koji inače koristite. Dobićete jedan zdrav i prirodan preparat protiv masne kose.
Problem sa perutanjem ma veliik broj ljudi. Nekad ju je veoma teško izlečiti i držati pod kontrolom. Ulje lovora za kosu je jedno od najboljih opcija za efikasno lečenje peruti.
Naš savet je nekoliko kapi stavite u izabrani šampon koji koristite i kasnije sa tim perete kosu normalo.

Još jedna velika prednost lovorovog ulja je to što sprećava prerani gubitak kose. Možete takođe ga usuti u šampon, a dobro ga je umasirati i u teme glave. Koncentrišite se na problematična mesta.
Sa preuranjenom ćelavosti se bore mnogi ljudi, ali se ipak okreću proizvodima sa hemikalijama, jer je tako lakše. Ne idite tim putem, kad postoji prirodno rešenje.

Ulje od lovorovog lista za lice bez fleka
Jedna od većih tajni skupih preparata je upravo eterično ulje kojim možete sami tretirati i transfomisati vaše lice. Može se koristiti za takozvani de-stres kože. Ono će sprečiti pojavu neestetskih mrlja i vidljivih bora. Ovo ulje je savršen odgovor za sprečavanje procesa starenja na vašem licu.
Tretman je veoma lak i jednostavan, sve što trebate uraditi jeste dodati nekoliko lovorovih kapi na lice. Videćete kako će postati glatko i podmlađeno u roku od nekoliko nedelja.
Zdrava i negovana koža prodrazumeva čist i negovan ten bez akni, mitisera i bubuljica . Ako imate ove probleme, losioni koji u svom sastavu sadrže ulje lovora su pravi izbor za vas.
Poseduju antibakterijska i antigljivična svojstva, pri čemu su još prirodno dobijeni bez štetnih dodataka. Ovim se malo koji medikament i hemijski preparat može pohvaliti, a neretko imaju visoku cenu.
Za hidrirano, osveženo i podmlađeno lice obavezno koristite lovorovo ulje. Blagotvorno je i veoma efikasno kod svih navedenih problema sa kožom.

Kako napraviti ulje lovora u kućnoj varijanti
Sam postupak pravljenja ovog prirodnog ulja nije preterano zahtevan .
Potrebno:
Sveži lovorovi listovi oko 200 g,
Litar kvalitetnog hladnoceđenog masnivovog ulja (ekstra-devičanskog),
i dve odgovarajuće tegle.
Evo kako se priprema u nekoliko koraka:
Listove pre svega što bolje operite i osušite. Jednu polovinu izručite u staklenku i zatim prelijte sa maslinovim uljem. Potom je čvrsto zavorite i ubacite u šerpu. Naspite vodu sve do poklopca. Stavite na šporet i ostavite neka voda proključa, a zatim kuvajte još oko 2h.
Kad prođe period od dva sata, otvorite vašu teglu, izvadite listove koji su se skuvali i jednostavno ih bacite. U drugu teglu ubacite ostatak svežih lovorovih listova pa ih prelijte sa uljem koje ste već skuvali. Zatim vratite sve zajedno na peć i dokuvavajte jos oko 2 časa.
Posle ovog vremena sklonite staklenku neka se prohladi, a sveže ulje lovora koje je dobijeno procedite što bolje kroz sterilnu pamučnu gazu. Kasnije, bočicu sa uljem obavezno čuvajte na hladnom i tamnom mestu

Iskustva korisnika su pozitivna
Podelićemo sa vama njih nekoliko:

Ovo esencijalno ulje koristim već neko vreme.
Zbog visokog pritiska rada u kancelariji, počela sam sve manje jesti. Ta beskrajna potraga za novcem, ma nisam imala ni vremena da se opustim ili vežbam . Na kraju se to moralo dogoditi! Izgubila sam apetit! Kada sam počela ulje lovora koristiti kao predjelo i svojevrsni aperitiv – preporodila sam se. Ništa nije bolje od toga kad vam se ponovo vrati želja za hranom! Moje preporuke!
Ana, Novi Sad

Nisam mogla da ustanem iz kreveta od menstrulanih bolova!
Koristim lovorovo ulje vec više od mesec dana, i bol je prestala, Po prvi put u životu nemam ove neprijatne tegobe Fenomenalan je preparat, bukvalno me je spasio.
Sanja, Brestovac

Odgovori

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Obavezna polja su označena sa * (obavezno)